看板 CSMU-PT97 關於我們 聯絡資訊
題目: The suspension system of a 2000kg automobile "sags" 10cm when the chassis is placed on it. Also, the oscillation amplitude decreases by 50% each cycle. Estimate the values of (a) the spring constant k and (b) the damping constant b for the spring and shock absorber system of one wheel, assuming each wheel supports 500kg. 物理作業是這一題嗎!!!!? (a)constant k=? F=-kx => m*g=-kx =>500kg*10=-k*(-0.1m) => k=5*10^4 N/m (b)damping constant b=? x(t)=Ae^(-αt)cosω't x(0)=A ....(1) x(T)=0.5A=Ae^(-αT)cosω'T ....(2) p.s{T=2π√(m/k)=2π/ω' α=b/2m A=0.1cm} => 由(1)(2)得知 => e^(-αT)cosω'T=1/2 cosω'T=cos2π=1 => (-αT)=In(1/2) 左右兩邊同時取以自然對數e為底之log => {-[b/2m]*[2π√(m/k)]}=In(1/2)=-0.7 2m*0.7 2*500*0.7 => b= ─────── = ────────── 2π√(m/k) 2*3.14*√500/5*10^4 700 = ─────── = 1114.65 kg/s 2*3.14*0.1 -- ※ 發信站: 批踢踢實業坊(ptt.cc) ◆ From: 220.141.37.239 ※ 編輯: after17s 來自: 122.127.0.169 (12/10 22:48)
after17s:p.s 答案都不確定... 12/10 22:52
ivycheng1120:第七版的課本是這題...可是課本答案只提供奇數題的 12/11 00:55