看板 NTUBST94 關於我們 聯絡資訊
仍然是英文 也仍然是別的老師的 大家加油吧 不同的是這次的有解答!!!! : 1. Two elements R and Q combine to form two binary compounds. : In the first compound 14 g of R combines with 3 g of Q. In : the second compound 7 g of R combine with 4.5 g of Q. show : that these data are in accord with the law of multiple proportions. : If the formula of the second compound is RD, what is the formula : of the first compound.(10%) (14/3):(7/4.5)=3:1 A ratio of small whole numbers. The RD shall be RQ? If it is, the first compoubd is R3Q. ------------------------------------------------------------------------ : 2. consider the following data for three binary compounds of : hydrogen and nitrogen: : %H(by mass) %N(by mass) : I 17.75 82.25 : II 12.58 87.42 : III 2.34 97.66 : When 1.00 L of each gaseous compound is decomposed to its elements, : the following volumes of H2(g) and N2(g)are obtained : H2(L) N2(L) : I 1.5 0.5 : II 2.0 1.0 : III 0.5 1.5 : Use these data to determine the molecular formulas of compounds, : I,II,III and to determine the relative values for the atomic : masses of hydrogen and nitrogen. (10%) According to the volumes data, since under same condition, gas's volume is in direct proportion to number of moles, compound I shall be NH3, compound II shall be NH2 and compound 3 shall be N3H. The relative values fore the atomic masses of hydrogen and nitrogen shall be (17.75/1.5)/(82.25/0.5)=0.072 -------------------------------------------------------------------------- : 3. A sample is a mixture of KCL and KBr. When 0.1024 g of the sample : is dissolved in water and reacted with excess silver nitrate, 0.1889 g : of solid is obtained. What is the composition by mass percent of the : mixture. (10%) K=39 Cl=35.5 Br=80 Ag=108 KCl=74.5 KBr=119 AgCl=143.5 AgBr=188 74.5x+119y=0.1024 143.5x+188y=0.1889 x=0.00105, y=0.00020 119y=0.0238 0.0238/0.1024=23.24% 1-23.24%=76.76% The composition by mass percent of the mixture is KBr 23.24%, KCl 76.76% ---------------------------------------------------------------------------- : 4. You made 100.0 ml of a lead(II) nitrate solution for lab but forget : to cap it. The next lab session you noticed that there was only 80.0 ml : left( the rest had evaporated). In addition, you forget the initial : concentration of the solution. You decide to take 2.00 ml of the solution : and add an excess of a concentrated sodium chloride solution. You obtain : a solid with a mass of 3.407 g. What was the concentration of the original : lead(II) nitrate solution. (10%) Pb=207 Cl=35.5 PbCl2=278 3.407/278=0.0123 0.0123/0.002/(80/100)=7.69(M) The concentration of the original lead(II) nitrate solution was 7.69 M. ----------------------------------------------------------------------------- : 5. A compound Z is known to have a composition of 34.38% Ni, 28.13% C and : 37.48% O. In an experiment 1.00l of gaseous Z is mixed with 1.00 L of argon : , where each gas is at P=2.00 atm and T=25oC. When the mixture of gases : in put in an effusion chamber, the ratio of Z molecules to Ar molecules : in the effused mixture is 0.4837. Using these data, calculate the following: : a. the empirical formula for Z : b. the molar mass of Z : c. the molecules formula for Z : d. the mole ration of Z to Argon in a sample of gas obtained by five : effusion steps(starting with the original mixture) (10%) Ni=58.7 C=12 O=16 (34.38/58.7):(28.13/12):(37.48/16)=1:4:4 The empirical formula for Z shall be NiC4O4. (1/0.4837)^2=4.27 Ar=40 40*4.27=170.8 The molar mass of Z shall be 170.8. NiC4O4=170.7 170.8/170.7=1.00059 The molecules formula for Z shall be NiC4O4. 0.4837^5=0.0265 0.0265/(1+0.0265)=0.0258 the mole ration of Z to Argon in a sample of gas obtained by five effusion steps(starting with the original mixture) shall be 0.0258. ------------------------------------------------------------------------------ : 6. At 125oC, Kp=0.25atm2 for the reaction : 2NaHCO3(s)== Na2CO3(s)+CO2(g)+H2O(g) : A 1.00-L flask containing 10.0 g of NaHCO3 is evacuated and heated to : 125oC : a. calculate the partial pressures of CO2 and H2O after equilibrium is : established. : b. Calculate the masses of NaHCO3 and Na2CO3 present at equilibrium. : c. Calculate the minimum container volume necessary for all the NaHCO3 : to decompose. (10%) NaHCO3=84 10/84/2*(125+273)*0.082/1=1.94 Sqrt[0.25]=0.5<1.94 The partial pressures of CO2 and H2O after equilibrium is established shall both be 0.5 atm. 0.5*1/0.082/(125+273)=0.01532 10-0.01532*84*2=7.426 Na2CO3=106 0.01532*106=1.624 The mass of NaHCO3 present at equilibrium shall be 7.426 g. The mass of Na2CO3 present at equilibrium shall be 1.624 g. 1.94/0.5*1=3.88 The minimum container volume necessary for all the NaHCO3 to decompose shall be 3.88 L. ----------------------------------------------------------------------------- : 7. A certain acid ,HA , has a vapor density of 5.11 g/L when in the gas : phase at a temperature of 25oC and a pressure of 1.00 atm. When 1.50 g : of this acid is dissolved in enough water to make 100.0 ml of solution, : the PH is found to be 1.80. Calculate Ka for HA. (10%) 1.5/5.11*1/0.082/(273+25)=0.012(mole) Ka=(10^-1.8)^2/(0.012/0.1-10^-1.8)=2.41*10^-3 ------------------------------------------------------------------------------ : 8. Consider a weak acid , HA, with a Ka value of 1.6*10(-7)次方, Calculate : the PH of a solution that is 5.0*10(-7) M HA and 5.0*10(-7) M NaA. (10%) In this case, the Hydrogen ion that ionized from water can't be ignored. (5.0*10^-7 + x)*(1.0*10^-7+x)/(5.0*10^-7-x)=1.6*10^-7 x=3.76*10^-8 Log10[1.0*10^-7+x]=-6.86 The PH of a solution that is 5.0*10(-7) M HA and 5.0*10(-7) M NaA shall be 6.86. ------------------------------------------------------------------------------ : 9. A 50 ml ,0.5 M H2CO3 solution is titrated with 0.25M NaOH solution, find : the PH values at all the inflection points along the titration curve. : Ka1=4.3*10(-7), Ka2=5.6*10(-11) (10%) When 100 ml NaOH solution is added, [H+]=Sqrt[Ka1*Ka2]=4.91*10^-9 pH=-Log10[H+]=8.31 when 200 ml NaOH solution is added, [H+]=1/[OH-]=1/Sqrt[(10^-14/Ka2)*0.1]=2.417*10^-12 pH=-Log10[H+]=11.62 ------------------------------------------------------------------------------ : 10. Name each of the following compounds(10%) : a. NaHCO3 sodium hydrogen carbonate : b. SF6 sulfur hexafluoride : c. PbO2 lead dioxide : d. HClO hypochlorous acid : e. NH4NO2 ammonium nitrite ------------------------------------------------------------------------------ This is the end of the test paper, if there is any incorrect answers, please reply on the board. -- 有時只想獨自一人 ξ 拋開所有束縛 ─○ 什麼都不做 ◢╲ 只靜靜地坐著 √ -- ※ 發信站: 批踢踢實業坊(ptt.cc) ◆ From: 140.112.240.102