※ 引述《rajaccu100 (The 花)》之銘言:
: A motorcycle shop estimate that it will sell 750 motorcycle in a year.Each
: bike cost $300 , plus a fixed charge of $400 per order. If it costs $240 to
: store a motorcycle for a year , what is the order size and how many orders
: will be need in a year to minimize inventory costs?
: 順便翻譯一下^^ 感激不盡
譯:
某家摩托車供應商估計一年可賣750台摩托車
每台車成本$300,每訂購一次需$400
若儲存一台摩托車一年需$240
則一次要訂多少台且一年要訂幾次才能讓存貨成本為最低?
由 Q=√(2D*Cb/Ci)
Q: 為每次訂購數量
D: 為一年的需要量 (=750)
Cb: 為每次訂貨成本 (=400)
Ci: 為每件存貨儲存成本 (=240)
Q=√(2*750*400/240) = 50 (台/次)
則一年需 750/50 = 15 (次)
--
※ 發信站: 批踢踢實業坊(ptt.cc)
◆ From: 118.161.147.50